ARTYKUŁ ORYGINALNY
ZWIĄZEK MIĘDZY INTEGRACJĄ GOSPODARCZĄ, WZROSTEM GOSPODARCZYM I ZAAWANSOWANYMI TECHNOLOGIAMI: EUROAZJATYCKA INTEGRACJA GOSPODARCZA I TURCJA
 
Więcej
Ukryj
1
Gerze MYO, Sinop University, Turkey
 
 
Data nadesłania: 07-08-2024
 
 
Data akceptacji: 19-09-2024
 
 
Data publikacji online: 30-09-2024
 
 
Data publikacji: 30-09-2024
 
 
Autor do korespondencji
Bahadır Murat Çakmaklı   

Gerze MYO, Sinop University, Turkey
 
 
Economic and Regional Studies 2024;17(3):433-445
 
SŁOWA KLUCZOWE
KODY KLASYFIKACJI JEL
F15
O47
O53
 
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Przedmiot i cel pracy: Integracja gospodarcza stanowi niezwykle ważną strukturę instytucjonalną dla krajów uczestniczących w handlu międzynarodowym, który charakteryzuje się dużą konkurencyjnością, poziomem globalizacji, innowacyjnością i zaawansowaniem technologii komunikacyjnych. Materiały i metody: Integracja gospodarcza, która prowadzi do powstania odpornego muru ekonomicznego, takiego jak podział ryzyka, zwiększone możliwości inwestycyjne, struktura wolnego handlu, możliwości transferu technologii, wspólna konkurencyjność względem krajów spoza unii, rozpoczęła się w świecie współczesnym od II wojny światowej, a jej przykłady zaczęły być widoczne na całym świecie w latach 90. XX wieku, gdy globalizacja nabrała tempa. Analizę przeprowadzono przy użyciu metody Todo Yamamoto w programie SPSS. Wyniki: Ze względu na swoją pozycję geopolityczną (zarówno historyczną, jak i geograficzną bliskość Europy, Azji i Bliskiego Wschodu), Turcja znajduje się w korzystniejszej sytuacji niż inne kraje na świecie pod względem poliustanowienia lub osiągania integracji gospodarczej. Jednak historia integracji gospodarczej Turcji była raczej nieudana. Fakt, że nie wniosła ona wystarczającego wkładu do integracji, którą ustanowiła lub do której próbowała się przyłączyć, i że stała się integratorem jednobiegunowym, a nie wielobiegunowym, oznacza, że nie osiągnęła wystarczającej efektywności pod względem handlu międzynarodowego. Z tego powodu badanie analizuje relacje Turcji z Euroazjatycką Integracją Gospodarczą, z założeniem, że Turcja dąży do integracji wielobiegunowej. W badaniu przeanalizowano wpływ handlu zagranicznego Euroazjatyckiej Integracji Gospodarczej z Turcją na wzrost gospodarczy Turcji i eksport produktów high-tech przy użyciu testu kointegracji Todo-Yamamoto w dwóch okresach: 2002-2015 i 2015-2022. Stwierdzono, że EEI ma pozytywny wpływ na obie zmienne. Wnioski: W wyniku analizy stwierdzono, że Euroazjatycka Integracja Gospodarcza ma pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy Turcji i eksport produktów zaawansowanych technologicznie. W świetle uzyskanych danych oceniono, że rozszerzenie stosunków integracji gospodarczej z EEE i korzyści wynikające z członkostwa przyczynią się zarówno do wzrostu gospodarczego Turcji, jak i jej infrastruktury technologicznej.
PODZIĘKOWANIA
Guest Editor: Prof. Dr. Badar Alam Iqbal. Department of Economics, Tshwane University of Technology, South Africa; Economics and Finance, Monarch Business School; Switzerland.
eISSN:2451-182X
ISSN:2083-3725
Journals System - logo
Scroll to top